Vaikštant vieno Anglijos miesto gatvėmis nusprendėme išgerti kavos, kas įprasta ir Lietuvoje. Kava kažkokia beskonė, be jokios putos. Duoda pieno, nes nebalintos gerti neįmanoma. Ir taip visose kavinukėse iš eilės. Štai tuomet ir susimąstai, ką reiškia gerti tikrai skanią, puikiai pagamintą kavą. Juolab, kai žinai, kad ji turi būti maloniai rūgšti ir padengta rudai rausva puta. Tokią gerti galima ir be cukraus. O jei dar esi skaitęs, kad arabika ir robusta – dvi skirtingos kavos rūšys, tada tiksliai žinai, ko norėtum. Arabikos medeliai auga sunkiai, todėl šios rūšies kava keliskart brangsnė už robustą. Ne veltui sakoma, kad robusta auga ten, kur negalima auginti arabikos.
Greit pasiilgsti to tikrojo kavos skonio, kai pupelės yra šviežios. Žinoma, tradiciškai puodelyje užplikytos kavos svetur nepasigendi, nes žinai, kad ją nuolat ruoši ne taip, kaip būtina. Nori espresso, o naudoji silpnai arba vidutiniškai sumaltas pupeles. Tai ne espresso, nes jai gaminti pupelės turi būti stipriai skrudintos ir smulkiai sumaltos. Pagaliau, jei nėra putos, nereikia bandyti tokios kavos gerti iš viso. Jei puta pilkšva – greičiausiai pupelės buvo iš robustos, nes arabikos pupelių espresso kava turi rudai rausvą putą.
Jei Anglijoje kava nepatiko, Prancūzijoje ji negali nepatikti, nes prancūzai – tikri kavos gurmanai. Jie ypač mėgsta „Cafe au lait“. Ši kava gaminama iš tokio paties pieno ir kavos kiekio. Italai labiausiai mėgsta espresso kavą. Į šią kavą jie deda citrinos žieveles. Kapučino italai taip pat vertina. Austrai vertina kavą su saldžia plakta grietinėle. Dar įberiama cinamono ir įdedama patarkuoto muskato riešuto. Belgai kavą mėgsta maišyti su šokoladu, tai populiaru ir Vokietijoje bei Šveicarijoje. Mūsų kaimynai latviai juodą kavą geria su tradiciniu Rygos balzamu. Kiekvienoje šalyje savos trasdicijos. Lietuvoje tų tradicijų tarsi nelabai ir yra. Kai kas žino tik „Jacobs“ ir „Paulig“ kavą, nors mūsų baristos įvairausiuose tarptautiniuose renginiuose pasirodo puikiai. Tik ar jų žinios pasiekia kavos vatotojus? Daugiausia kavos perkama per įvairias akcijas. Tai rodo, kad žmonėms kaina svarbiau nei geras kavos skonis. Nedaug žinių ir apie kavos aparatus. Pavyzdžiui, ar daug žinoma apie „Aero Press“ kavos ruošimo būdą tokio pat tipo kavos aparatu. Jis nėra brangus, o kava puiki. Naudojami vienkartiniai filtrai ir spaudimas. Šio aparato pagalba kava „Coffe inn“ buvo gaminama net oro balione. Oras yra mechaniškai slegiamas ir taip stumia per filtrą karštą vandenį. Svarbiausia kavą gerai paskrudinti ir tuoj pat sumalti.
Apie kavos pupeles ir maltą kavą dar šiek tiek žinome, tačiau apie kavos tabletes – tikrai nedaug. Reikia turėti aparatą, tinkantį ir maltai kavai, ir tabletėms. Tuomet išimame kavos tabletę iš vakuuminio įpakavimo ir įdedame į filtrą, kuris būna tokiame aparate. Kai kuriose šalyse populiarios yra „Vergano Arabica“ kavos tabletės. Iš šio puikaus Lotynų Amerikoje surinktų pupelių mišinio gaminama „Nespresso“ kava. Lietuvoje nėra specializuotų šios kavos parduotuvių, nes ir apie kavos tabletes nedaug žinoma. Tiesiog tradiciškai perkamos pupelės arba malta kava. Apie tai, kad vakuume esančios kavos tabletės išlaiko puikų kavos aromatą, žinių mažai. Užsienyje kavos tabletės yra populiarios, o stambiausia jų gamintoja italų bendrovė „Mia Italia“. Ji gamina kavos aparatus „La Picola“, skirtus tik kavos tabletėms. Šios tabletės yra mažesnės už kavos pagalvėles, supresuotos po vieną. Vokietijoje yra gaminamos „Rostfein Mona Gourmet“ kavos tabletės. Tai šimto procentų arabica kava be jokių robustos priedų. Italijoje ir kitose šalyse malta kava pakuojama į tabletes jau pora dešimtmečių.